Ostrava NATO Nap a mezőről - 2012
Az ezredfordulón a cseh CIAF (Czeh International Air Festival) volt Közép-Kelet Európa legnagyobb repülőnapja. Ekkor még rendszeresen több tucat országból jöttek résztvevők, és bőséges repülőprogram várta Hradec Hralove repülőterén a látogatókat. Azóta már a Moraván is sok víz lefolyt.
A CIAF először Brno-ba költözött, majd 2010-től éve vissza Hradec-be, és azóta próbálják szervezői visszaszerezni a régi dicsőséget. Csehországon azonban évente két trónkövetelő repülőeseményt is rendeznek. Pardubicében veterán repülőgépekkel, illetve a csehszlovák repülés hagyományaival és hagyományőrzőkkel kiváló repülőnapot tartanak. Ostravában pedig éppen 2001-től rendezik meg a NATO Day-t.
- A NATO lógó tagállamainak lobogói között (forrás: deramstime.com)
Mint a neve is mutatja, az ostravai rendezvény nem repülőnap, bár több országból érkeznek katonai repülőgépek és helikopterek, de a szárazföldi technikai bemutatók is éppolyan szórakoztatóak a nézők számára. Érdekesség abban a tekintetben is, hogy repülőeszközökkel a pálya tengelyére merőlegesen tartják a bemutatókat. Teszik ezt azért, mert a régi katonai repülőtér egyik sarkában van maga a rendezvény, és a futópálya felétől már lezárt a terület. A NATO naptól teljesen különálló a repülőtér polgári terminálja és több nagyméretű hangár. A repülőtér sarkában lévő rendezvényi területen, három nagyobb kör alakú állóhelyen vannak a statikusan kiállított repülők.
Ostrava légiprogramja soha nem volt folyamatos, hagyományosan inkább a statikus sor erős. Az amerikaiak legnagyobb, egyben legjobban várt repülőgépe a Barksdale Légitámaszpontról a 307. tartalékos repülőszázad veterán B-52H Stratofortess nehézbombázója volt, amely a rendezvény ideje alatt a közönség folyamatos ostroma alatt állt. A repülések kisebb-nagyobb időközönként folynak, előfordul, hogy egy óra alatt két repülőeszköz emelkedik a levegőbe, van, hogy három kötelék. A repülések szünetében a szárazföldi bemutatók zajlanak. A dinamikus bemutatók teljesen szembefényesek a rendezvény területtel, kivéve a fel is leszállások fotóshelyei, ezért a környező mezőkön minden évben eltérő helyről, egyre inkább zsugorodó területről lehet a repülőprogramot fotózni. Ide a NATO Nap területéről ¾ óra, legalább amíg átvergődik az ember, ezért jómagam is több évben inkább csak a mezőről a repüléseket fényképeztem.
- Az Egyesült Államok Barksdale légitámaszpontról érkező B-52H Stratofortess nehéz hadászati bombázójának pilótafülke alatti része. A felirat a kaszás alak felett az Igazság Napja. (forrás: natodays.cz)
A 2012-es repülőprogram különlegessége a Cseh Légierő JAS-39C Gripen harci repülőjének imitált légi tankolása volt a Francia Légierő C-135FR típusú repülőgépével. A Cseh Légierő kötelékének áthúzása is látványos volt. Repült amerikai B-52H Stratofortess, francia Ramex Delta Mirage-2000N és lengyel Szu-22 géppár, szóló demó osztrák és olasz Eurofighter és török F-16 vadászbombázóval és Brit King Air bemutató. Az olszok C-27J harcászati demója. A Szlovák Légierő MiG-29 vadászrepülőgépeinek imitált légiharca, több helikopter repülése és nem utolsó sorban a Red Arrows a Brit Királyi Légierő bemutatócsoportja.
- A reggeli párában érkezett az Osztrák Légierő Felderítőezredének egyik Eurofighter Tranche1 változatú vadászrepülőgépe.
- A Sógoroknál a Zeltwegi Hinterstoisser repülőtéren 15 darab Eurofighter áll hadrendben két században. A repülőgépek elsősorban békebeli légi rendészeti tevékenységere vannak, látóhatáron túli és levegő-föld fegyverzetük nincs, hőkövető képalkotó IRIS-T közelharc rakétákkal vannak felszerelve.
- A Szlovák Légierő egyik "Nagyvasa" a 3911-es példány. Ez a MiG-29AS átesett egy kis modernizáción, de 2022-ben kivonták a típust a szlovákok, és átadták Ukrajnának repülőgép veszteségek pótlására.
- A Klimov RD-33 gázturbinák komoly gyorsulást adtak a típusnak. A nagyrészt analóg műszerezettség, az elektronikai ellentevékenység rendszerek hiánya a BVR fegyverzet gyengesége miatt napjainkban már a 29-esek nem potens vadászrepülőgépek.
- Az aerodinamikailag szép kialakítása repülőgép, azonban relatíve kis hatósugárral rendelkezik. Az 5. generációs repülőgépekhez képest elektronikailag kőkorszaki, ráadásul alacsony észleletőség sem jellemző.
- A 3-3 szárny pilonon 4-darab R-60 vagy R-72 hőkövető közelharc rakétát és 2 darab R-27 BVR rakétát hordozhat.
- Az utolsó években Szlovákiában átfestettek egy modernizált harci változatot a 0619-est "digit kamo"-s rejtőfestékkel, ami széppé tette a repülőgépet, de harcértékéhez nem járult hozzá
- A Szlovák Légierő a következő lajstromszámú repülőgépekkel rendelkezett a 2020-as évek elején. MiG-29AS: 0619, 0921, 2123, 3709, 3911, 6124, 6425, 6627 and 6728, MiG-29UBS: 1303 and 5304
- A két "Fulcrum" közeli légiharc demója látványosra sikeredett.
- Jól láhatók a függesztőpilonok a repülőgép szárnyain.
- Az Olasz Légierő kiértékelő Intézetének C-27J Spartan (spártai) szállító repülőgépe. A Fiat. G.222 repülőgép áttervezett repülőgépből több mint 120 darab készült napjainkig,
- A típust a mozgékonyság, a kiváló repülési képességek a modern pilótafülke jellemzi.
- Egy közép-Európában ritkán látott Brit Királyi Légierős típus a Beechreaft KingAir B200. A britek elsősorban futár repülőgépnek használják, de Shadow R1 (KingAir 350CER) típusjelzéssel átalakított elektronikai felderítő és zavaró repülőgép változat a RAF 14. századában repül.
- A típust 2018-ban vonták ki a Royal Air Force kötelékéből.
- A Cseh Légierő díszelgő kötelékének élén három Mi-17/171 helikopter repült.
- A cseh Mi-17 helikoptereket az amerikai forgószárnyasok megérkeztével sem vonják ki a szolgálatból.
- A Mi-24V/Mi-35 helikopterek viszont már 2022-ben kivonásra kerültek, és Ukrajna részére megkezdődött átadásuk. Egy részük már Ukránoknál repül. A harci helikopterek pótlására AH-1Z Cobra változatok érkeztek századnyi mennyiségben Csehország részére.
- A Cseh Légierő CASA C-295 szállítórepülőgépét egy-egy L-39 és L-159 ALCA repülőgép kísérte.
- A Francia Légierő "Armée de' l Air" C-135FR légi utántöltő repülőgépét a bohémiai JAS-39C-k egyike kísérte, imitált légi utántöltése bemutatva.
- Az osztrákok egy lavina szerencsétlenség után szerezték be az Egyesült Államoktól a S-70A-42 Blackhawk szállító helikoptereket. Napjainkban kilenc darab áll hadrendben Legenbarn helikopterbázison.
- A svájci Légierő egyik AS.532 Cougar helikoptere. A helvétek kiválóan repülik a típust, amelyből 10 darab áll rendszerben, kiegészítve az AS.332M1 Superpuma forgószárnyasokat, ezekből további 15 darab áll szolgálatban.
- Hazánk a típuscsalád legpotensebb és legfiatalabb tagját a H225M Caracalt vásárolta meg 16 darab mennyiségben, ezekből már hat darab magyar földön van.
- Egy Mi-8 T helikopter VIP szállító feladatokra a Cseh Légierőnél .
- A török légierő Solo Turk demója is ellátogatott Ostravába. Az F-16C bemutatója komoly szakmaisággal zajlik.
- A demó lógója.
- A török félhold Ostrava felett.
- Solo Türk egy másik jelvénye.
- A 91-0011 lajstromszámú F-16Block40H-t Törökországban gyártották 1992-ben.1998-ig a 192. századnál repült, majd 2014-ig a 141-esek repülőgépe volt. Napjainkban a 182. század (Atamcka - Héjják) állományában van.
- Az Olasz Légierő Eurofighter (EFA) F-2000A vadászbombázója. Az olaszok elsősorban légifölény vadászrepülőgépként tekintenek a típusra.
- Az Aeronautica Militare napjainkban 90 darab F-2000A repülőgépet tart rendszerben. Az Euróvadászok váltják fel az AMX Ghibli könnyű csapásmérőket is Istranában 2024. tavaszán.
- Az Ostravai NATO Napon, az éles fordulók során az olasz repülőgép szárnyain szép páraleválásokat lehetett látni.
- A szárnyak alatti külső függesztőpontra szerelt Smokewinder pedig látványosabbá tette a bemutatót.
- A Holland Királyi Légierő (Koninklijke Luchtmacht) is egy F-16 demó repülőgépet küldött Ostravába. A 89-015 lajsromszámú Falcon a Fokkernál készült 15AJ OCU változatként. A szolgálata alatt repült a 311, 312, 313, 314, és 315 repülőszázadoknál. Block20MLU változata modernizálva repült a 2020-as évek elején.
- A Lengyel Légierő Szu-22M4 és UM3K csapásmérő repülőgépei a kövesd a vezért "stílusú" bemutatórepülése. A két repülőgép szárnynyilazása nem azonos. Az első "Szuka" 45 a hátsó 63 fokos szögállásban repül.
- A Lengyel Légierő Miroslawieczi repülőezredében vannak jelenleg összevonva a még repülőképes Szuhojok, amelyek 2022-ben a Radomi repülőnapon már szinte az utolsókat repülték, utódjuk a Lockheed-Martin F-35A változata lesz.
- Az 1950-es "klasszik" kólásüveg törzsszerkezet egyik utolsó képviselője. A felfüggesztőpontjain jelentős, a MiG-27-nél több fegyverzetet hordozhat.
- A Szu-22M4 az orosz Szu-17M4 exportváltozata. Szovjetunióban 166 darab épült a változatból.
- A Dassault MirageN változattal repülő RaMeX Delta bemutatócsoport felvarrója. A formáció 2011 és 2016 között volt aktív, a Nucleairé modifikáció kivonásával meg is szűntek.
- A Nucleairé változat a termonukleáris bombák és az ASMP atomhordozó robotrepülőgép mellett, hagyományos ejtőlőszer és rakétaváltozatokat is képes volt hordozni.
- A RaMeX Delta egy másik címere.
- A Nucleairé kivonása után is maradt Mirage 2000 csapásmérő, a Diversifikié. A változat képes az Apache, Scalp és AASM bombák hordozására is.
- Az "atombombázókból 75, a hagyományos változatból 86 darab készült. Mindkettőnek a váltótípusa a Dassault Rafale harci repülőgép. A D-kből 55 darab modernizálására került sor, új típusjelzésük 2000D RMV (Rénovation Mi-Vie).
- A két Mirage2000N-el látványos páros műrepülést mutatott be az Escadron de Chasse 2/4 Lafayette állományába tartozó a hajózó személyzetük.
- A Brit Királyi Légierő egyik C-130 szállítórepülőgépe emelkedik a magasba Ostrava-Mozsnov repülőteréről.
- A levegőben nyelte a fényt a sötétzöldre festett repülőgép.
- A cseh légierő 0455 lajstromszámú Casa C-295 szállító repülőgépe felszállás közben. A típusból a 242. repülőszázad hat darabbal repül.
- A Francia Légierő KC-135FR légi utántöltő repülőgépe. A típusból 10 darab áll rendszerben elsősorban a nukleáris csapásmérő repülőgépek támogatására. Utódja az A-330MRTT amelyből 12 darabot rendszeresítettek napjainkig.
- A Svéd Királyi Légierő Gultstream IV. VIP szállító repülőgépe. Az északi ország légierejében TP-102 típusjelzése.
- A Cseh Légierő 1526 lajstromszámú Letov L-410FG könnyű szállító repülőgépe emelkedik a magasba.
- Cessna 560XL Citation Excel repülőgéppel is tartották néhány áthúzásos bemutatót Ostravában.
- A repülőgépet az Airstream légitársaság repülte.
- Az amerikai B-52H hadászati nehézbombázó néhány iskolakört mutatott csak be, azonban ez mégiscsak "Buff"..
- A B-52H változatból 72 darab áll még hadrendben, elsődlegesen mint robotrepülőgép hordozó az Egyesült Államokban.
- A repülőgép a Barsdale Repülőbázison települt 2. bombázórepülő ezred állományából repült Ostravába.
- A britek bemutatócsoportja a Red Arrows (Vörös Nyilak) lógója.(forrás: Wikipedia)
- A Red Arrows a levegőben.
- A BAe Hawk T1 gyakorló repülőgépekkel felszerelt csoport a Britek légi nagykövetei a világban.