Látványos Légiparádével ünnepelte meg a Honvédség Légi Haderőneme Budapesten Államalapításunk ünnepét
- Egy Charlie és két Delta Gripen áthúzása a Duna felett. Az infracsapda nagyon látványossá tette a repülést
Augusztus 20-án Államalapításunk Ünnepét Budapesten a Duna felett a Magyar Honvédség Légi Haderőneme látványos légiparádéval ünnepelte meg. A közel egyórás bemutatón a haderőnem összes típusa, és bevethető repülőeszköz állományának nagy része résztvett.
Budapesten a Lánchíd és az Margit Híd közti területet, középpontban az Országházzal jelölték ki a bemutató központjának.
A Honvédség MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred, hadihajós alosztálya a Szolnoki MH 2. vitéz Bertalan Árpád Különleges Rendeltetésű Dandár és a MH 86. Szolnok Helikopter Bázis katonáival együttműködésben biztosította a rendezvényt.
- Az AM-32 DUNAFÖLDVÁR aknamentesítő hajó és mögötte a pontonra létesített cél az ejtőernyősöknek.
- A TAS parancsnoki motoros hajó
- Motorcsónak
- BMK-130 tolóhajó
A légiparádére felkészülést nehezítette, hogy a haderőnem feszített kiképzési és intenzív repülési időszakban van. Az 59. Vitéz Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis betonjának, gurulóútjainak és kiszolgáló létesítményeinek átépítése, javítása miatt a bázis repülőeszközei közül a 59/1 Puma harcászati vadászrepülő század MH Pápa Bázisrepülőtérről látja el a fegyveres készenléti szolgálatot, hazánk és Szlovénia légterében. Négy JAS-39C harci repülőgéppel és 96 fős állománnyal a májusban kitelepült magyar kontingens, vezető nemzetként, spanyol és brit vadászbombázókkal közösen védi a Balti országok légterét. A készenléti szolgálat mellett hazai és nemzetközi gyakorlatokon repültek, több demonstrációs repülés és repülőnapon vettek és vesznek részt. A 14 darabos repülőgép állomány hadrafoghatósága magas, a hajózók és műszaki állomány leterheltsége nagy.
- Az öt Gripen harci repülőgépből álló kötelék
A szállító repülőgépes fegyvernem csapaszállító Airbus A319-113 repülőgépei sokat repülnek, ugyanez igaz az állami és katonai vezetők szállítására alkalmazott Dassault Falcon7x üzleti repülőgépekre is.
- A 604-es oldalszámú Airbus A119 csapatszállító repülőgép
A helikopteres fegyvernem, Mi-8T, Mi-17 szállító és Mi-24V és P harci helikopterei szintén sokat repülnek, hazai és nemzetközi gyakorlatokon. Az AS.350B helikoptereket is nagyjavították, és intenzíven repülik.
- AS.350B "Mókuska" a Légimentőknél kezdte a pályafutását. Jó döntés volt rendszerbe állítani.
- Mi-17 közepes szállítóhelikopterek. Teljesen nem váltja ki Őket a H225M. Nagyobb a befogadóképességük, és persze drágább az üzemeltetésük..
- A Mi-24P harci helikopterek egyedülálló képességekkel rendelkeznek.
A Jak-52M váltására beszerzett Zlin oktató repülőgépek is szolgálatba állításuk utáni problémákat lassan megoldották és a repülőgépekkel a repülőgép-vezetők kiválasztását és oktatását végzik.
- Zlin Z-242L alapfokú kiképző repülőgép
A Tisztavatás után, 9.15-i kezdettel először először a 102-es Eurocopter AS.350B helikopter és a 21-es és 22-es oldalszámú Zlin Z-242L repülőgép, majd a 3304 oldalszámú Mi-8T forgószárnyas és a 25-ös és 26-os két Zlin Z-143LSi repülőgép repült át a Duna tengelyén. Őket követte három Mi-17 közepes szállítóhelikopter 704, 702, és 701 oldalszámmal. Két Mi-24P harci helikopter géppár következett 334 és 331 majd 338 és 336 oldalszámmal.
- Három Mi-17 helikopter a Halászbástya felett.
- A 3304-es oldalszámú Mi-8T használtan szereztük be Oroszországból.
- Mi-24P géppár a Duna felett
Őket a jövő követte egyelőre külföldi zászlók alatt. A Bundeswehr két H145M könnyű többcélú helikopterét a Szlovének 73-as oldalszámú Airbus AS.532 Cougar közepes szállítóhelikoptere vezette. A H145M-ből az első hazánknak gyártott példány első tesztrepülése már lezajlott és néhány helikoptert még ebben az évben átveszünk. A H225M, amely az AS.532 továbbfejlesztett utódtípusa, még pár év múlva kerül csak hazánk haderejének állományába. A típusváltás több évig tart, részint azért mert még 6 évre elegendő repülési idő van az orosz forgószárnyasokban, részint mert az új helikopterek gyártása, az infrastruktúra megteremtése, a személyzet és a műszaki állomány ki átképzése évekig tart. A rendszerbe állítás és a hadrendbe állítás között pedig szintén évek telnek el, minden típus esetében.
- AS.532 Cougar a Szlovén fegyveres erőktől, a H225M modernebb, fejlettebb, bár külsőleg nagyon hasonló forgószárnyas
- Talán kiváltja a MI-17-est, talán nem..
- H145M a Bundeswehr állományából. Hamarosan érkeznek Donauwörth-ből az első magyar helikopterek
A forgószárnyasok után a szállító repülőgépek következtek. Az sort vezető 406-os oldalszámú AN-26 talán utolsó bemutató repülését tartotta, mert jövő év közepén lejár az üzemideje. Jelenleg az öreg Antonov egyetlen teher és csapatszállító repülőgépünk. Pótlására brazil forrásból olvashattuk, hogy három darab Embraer KC-390 nehéz szállító és utántöltő repülőgép beszerzésére folynak tárgyalások.
- Az öreg 406-os Antonov AN-26 1975-től áll szolgálatban
- Légifotónak is beillik
- A 604-es oldalszámú Airbus
és a 605-ös
- A 606-os már Dassault Falcon7X
A csapatszállító flotta két A319-113 típusú repülőgépe a 604-es és 605-ös követte a propelleres szállító-repülőgépet, majd a 606-os oldalszámú Falcon7x következett.
Pápáról szálltak fel a JAS-39C és D harci repülőgépeink. Először a 37-es oldalszámú Együlésest vezetésével a két 43-as és 44-es oldalszámú Delta repült, majd a Keszi 32 és 34 oldalszámú repülőgéppárja - éles AIM-9L Sidewinder rakétákkal – követte őket. Az áthúzásokat a Lánchíd és a Parlament közti szakaszon infracsapdák látványos indításával színesítették. A Gripenek néhány perc múlva szoros kötelékben tértek vissza, és az alakzatból egyenként kiválással köszöntek el a budapestiektől.
- Az első rajék alakzat, két darab kétüléses Delta és együléses Charlie
- Az infracsapdák a hőkövető rakéták elleni védelem része, most azonban szimpla látványosság
- A Fegyveres Készenléti Szolgálat Gripen harci repülőgépei. Éles fegyverzettel a szárnyak törővégén
- Szoros géppár, központi üzemanyag póttartály és szárnyvégeken rakéták
- Látványos kiválás a kötelékből.
A légiparádé három szóló demóval folytatódott. Először a 102 oldalszámú AS.350B Ecureuil (Mókuska), majd a 701 oldalszámú Mi-24P végül a 701-es oldalszámú Mi-17-el repültek kiváló bemutatókat a kijelölt hajózók.
- A Budai Vár falat már sok mindent láttak.. most AS.350B-t
- A Lánchíd, a Budai Várpalota és Mi-24P harci helikopter
Talán kicsit giccses. Sándor Palota, Magyar Lobogó és csatahelikopter..
- A Mi-24P Klimov TV3-117 hajtóművei meghajtotta rotorlapátok felkavarják a Duna vizét
- Mi-17 közepes szállítóhelikopterrel záródott a szóló bemutatók sora
- Magyar Zászló, Magyar Helikopter
- A Mi-17 szemből.
A légibemutatót látványos ejtőernyős ugratás zárta. Minden „para” az AM-32 DUNAFÖLDVÁR aknamentesítő hajó utáni pontonra felállított cél közepén landolt.
- Célszalagok kidobása
- Szabadesés ugrás
- Ejtőernyős a levegőben
- Ejtőernyős érkezik
- Landolás
Véleményem szerint az Ilyen programok közelebb hozzák a Zrinyi2026 haderőfejlesztési programot az emberekhez és növelik a katonai hivatás társadalmi elismerését. Az is leszűrődött fényképezés közben, hogy a polgároknak hiányzik a kecskeméti repülőnap, ahol a levegő hőseit megtekinthetik, és büszkék lehetnek a légi haderőnemben szolgáló katonáinkra.
- Búcsúzunk Budapest