Ahol még várják a partaszállást - ATLANTI FAL (ATLANTIKWALL) múzeum Oostende Belgium
2019-ben ünnepelte a világ, hogy 75 éve, 1944. június 6-án, a franciaországi Normandiában, a szövetséges angolszász csapatok, több európai megszállt ország katonai egységeinek támogatásával partaszálltak és megnyitva a nyugati frontot a második világháborúban.
- A tenger felől és a part felöl sem sok látszott, a fűvel benőtt erődítményekből
- Az Atlanti fal múzeum felújított és turistabarát ütegállásai, erődjei
A partaszállást a németek megpróbálták megakadályozni.1942 és 1944 között egy hatalmas védelmi vonal építkezésébe kezdtek, amely Norvégiától egészen a Pireneusokig húzódott és bár pontos adatokat nem állnak rendelkezésre, körülbelül 8119 darab bunkert és erődítést építettek Nyugat-Európa partvidékén. Az építési munkálatok, a Todt szervezet irányításával készültek. A védelmirendszer összesen 15000 ezer bunkerből álló köztük lövész, futó és közlekedő árkokból, lövegállásokból erődvonal lett volna, több 10 millió aknából, és különféle partvédelmi építménnyel. Az 1944. évi támadás az erődítési munkálatokat félbeszakította, és feleslegessé tette. A második világháború után az erődrendszer nagy részét elbontották, szétszedték, lerombolták, de sok helyen maradtak meg kisebb nagyobb bunkerek, erődök.
- Az Oostendi erődrendszer építése látható a korabeli képen
- Löveg beállítása egy tűzérségi erődben
- 7,5cm-es Panzerabwerhkanone 40 (Pak40) páncéltörő ágyú mered a part felé
- Cél a vitorlás..
- Partaszállás akadályozó műszaki zárrendszer elemei.
- Cölöpre erősített tüzérségi lövedék, a cölöp magasságát a dagály vízmélységéhez igazították
- Alkalmazása eredeti felvételen
- Cölöpre erősített gyalogsági akna, alkalmazása hasonló mint a tüzérségi lövedéké
- A 3,7 cm Panzerabwehrkanone 36 páncéltörő ágyú, már 1940-ben elavult, de a kivülről felszerelhető Stielgranate 41 kumulatív lövedékkel a közepes harckocsik ellen még 1945-ben is alkalmazható volt.
- Álcázáshoz szükséges a terepszínű álcaháló is, mert a szövetséges Légierő 1943-44-ben már légifölényt harcolt ki a francia tengerpart felett
- Korebeli kép az egyik lőállásról
- Kijárat és lőállás az egyik bunkerból
- Közlekedő folyosó
- Egy egy másik tüzelőállás
A legnagyobb megmaradt erődrendszer Belgiumban található. Az Oostende melletti Raversyde falunál található Atlantikwall múzeum, annak köszönhette létét, hogy a Belga Királyi család tagja, Károly régensherceg, egyben Flandria Grófja a tengerparti birtokán található katonai védművek lerombolását nem engedélyezte. Károly herceg Belgium számára más fontos döntést is hozott, nevéhez fűződik például a szociális jóléti rendszer létrehozása a világháború után, nők szavazati jogának megadása 1948-ban, Belgium ENSZ tagsága, NATO tagsága és az Európa tanácsban való részvétel.
- A múzeum bejáratától közel 100 méterre kezdődik az "igazi" túra, az első erődítmény bejáratánál.
- Megszállt épület a másdik világháború udején a tengerparton
Maga az erődrendszer egyes elemei az első világháború éveiben épültek. 1915. január 8-án egy tengerparti katonai akkumulátortelep építését kezdték meg a megszálló Német Császári csapatok, amelyet április végére üzembe is helyeztek. A telep, négy tüzérségi platformot, két megfigyelő bunkert és parancsnoki központot tartalmazott. Ide helyezték és a Németországi Bredenei akkumulátor telepet, amely a német síktengeri flotta Zeebruggei tengeralattjáró bázisának energiaellátását is biztosította. A védelmét az első világháborúban a Marina Artillierie Abteilung 204 tüzéregység látta el. Később a telepet Saltzwedel Neu-ról egy híres 1917-ben elhunyt tengeralattjáró parancsnokról nevezték el.
- A híradósok munkahelye
- A generátortelep
- Az akkumulátor telepet védő tengerészlegénység
Az első világháború után az erődöket nem rombolták le, sőt 1941-ben „Blitzkrieg” után ismét német kézre került, és az Atlanti fal építésekor a védelmi rendszert kiegészítették, tovább építették, légvédelmi és páncéltörő fegyvereket helyeztek el benne, és az előtte lévő tengerpartra is különféle partaszállás elleni eszközöket és aknákat telepítettek. A második világháború után Károly régensherceg 1950-es évekbeli haláláig védte az erődöket a lerombolástól. Az területen később létrehozták a Múzeumot, amely 60 bunkerből, és közel két km alagútból, és közlekedő árkokból áll. Sok erődöt berendeztek, bemutatva a korhú életkörülményeket. A berendezési tárgyak között tüzérségi eszközök, kézifegyverek, tábori erődítési eszközök, valamint nagyszámú katonai felszerelés látható.
- Az ENIGMA, a németek rejtjelző készülékének kódja elvileg feltörhetetlen volt, gyakorlatilag a Bletchley parki brit hírszerzőknek sikerült..
- Fedett lövegállás az egyik erődben. A ablak már a múzeum idején került berakásra védendő a múzeumi tárgyakat
- A légvédelmi tüzérség is elrejtőzött. A gyorstüzelő gépágyúik, nemcsak repülőgépek, hanem a gyalogság és a páncélozatlan rohamcsónakok, partaszálló járművek ellen is hatásossak voltak.
- A megfigyelőknek jelenteni kellett az ellenség febukkanását. A felirat: Vigyázz az ellenség figyel!
- Az ellenséges repülőgépek azonosítását segítette a figyelőállásban elhelyezett repülőgép sziulettekről készített tájékoztató
- Tengerészeti repülőgépek és hidroplánok
- A lövegekhez muníció is tárolni szükséges. Lőszerraktár az egyik bunkerben.
- Egy másik lőszerraktár
- A lövegek tüzet a tüzérségi megfigyelő távbeszélőn adott utasításai alapján helyesbítették.
- A megfigyelőállásban felirat: Dohányzás és nyílt láng használata tilos!
Az erodrendszert megszálló német csapatokat általában tartalékos hadosztályok alkották. Az első vonalbeli egységek az Orosz fronton harcoltak.Ennek ellensúlyozására erős német SS Páncéloshadosztályokat vezényeltek tartalékba, és persze a Párizs mellett állomásozó Panzer Lehr (Páncélos tanhadosztály) egyégeit. A katonák életkörülményei jóval komfortosabbak voltak a keleti fronton harcoló bajtársaikénál.
- Élet az Atlanti Falnál. A katonás külsőhöz a rendszeres hajvágás is hozzátartozott
- A "géhással" is okos volt jóban lenni, különösen ha Moseli vagy Rajnai bort akart az emberfia
- Tele polcok a hadtápnál. Az Atlanti Fal katonái nem éheztek, a belga és francia vidéken minden elérhető volt. A zsákok felirata Tengerészeti élelmiszer Kiel, 1943.
- A mai étlap: ebéd: Leves, sült marhahús burgonyával. Vacsora: kolbász, szalonna, fél kenyér és 5 cigaretta
- A pihenőhelységek fütöttek voltak emeleteságyak és asztal várták a katonákat.
- A sisakok és a gázálactokok a polcokon sorakoztak (utóbbit több esetben csajkának is használták a katonák
- A tisztálkodási lehetőség is adott volt
- A betegeket az erőd orvosa látta el.
- Este, pihenőkor a Maschinenpistole 40 (Schmeisser) géppisztoly ott lógott az ágy lábánál
- A tengerészt tiszt mögött a falon, nem a Führer, hanem az Atlanti Falért felelős Erwin Rommel General Feldmarschall képe lóg a falon
- A bunkerek lakrészében komfortos körülmények között töltötték idejüket a Wehrmacht katonái
- A fegyverművesnek is akadt munkája
- Mi lehet otthon?
A háború után, a természet próbálja visszafoglalni ami az Övé. A megbékélést mutattja, hogy sok német veterán és szövetséges katonai és leszármazottaik is látogatják teljes békében az erődműzeumot.
- A természes visszahódítja lassan-lassan az erőd területét